قابلمه چدن که موجب دعوای بین دو همسایه شد

طیف مدرن، یا اجاق گاز، بخش عمده ای از چیزی است که آشپزی را نه تنها برای سرآشپزهای خانگی قابل تحمل، بلکه سرگرم کننده و لذت بخش می کند. اجتناب ناپذیر نبود که به این شکل پیش برود.

قابلمه چدن یکی از بهترین نوع قابلمه ها در ظروف آشپزخانه به شمار می آیند که بسیار مقاوم می باشند.

حتی در خانه های ثروتمند در دوران ویکتوریا، به ندرت صاحب خانه در آشپزخانه پیدا می شد. در واقع، مفهوم “آشپزخانه” یک پدیده اخیر است. خانه های روستایی انگلیسی چندین اتاق مختلف برای تهیه غذا داشتند، مانند انباری خشک، انباری، دودخانه و لبنیات. اتاق‌های پخت و پز باید با فاصله‌ای دور از اتاق‌های خنک‌کننده ساخته می‌شد، و حتی ممکن بود در یک مرکز جداگانه ساخته شود تا از خطر آتش‌سوزی کل خانه جلوگیری شود.

آشپزها و خدمتکاران در جنبه های مختلف تولید غذا تخصص دارند، بی شباهت به تفویض وظایف در آشپزخانه مدرن رستوران نیست. تا زمانی که در دهه 1790 محدوده بسته توسط بنجامین توماس (همچنین با نام کنت رامفورد شناخته می شود) توسعه یافت که امکان آوردن تمام اجزای آشپزخانه در یک اتاق واحد که در آن چندین سطح پخت و پز وجود داشت، فراهم شد. تا “محدوده” دما گرم می شود.

طراحی او توانست شعله داخل اجاق گاز را مهار کند و دود را به داخل دودکش هدایت کند (که بعداً هود آن در نظر گرفته شد) آشپزخانه ها را ایمن تر، گرمای غیر قابل تحمل تر و کارآمدتر در مصرف انرژی کرد. محدوده های بسته در طول عصر صنعتی مورد توجه قرار گرفت و باعث شد کباب کردن، پختن، سرخ کردن و حتی جوشاندن آب در آشپزخانه خانه رایج شود.

 

به جای آتش هیزم، محدوده های بسته را می توان با زغال سنگ گرم کرد که ارزان و در دسترس بود. بسیاری از آنها با چدن ساخته می شدند که برای قابلمه و تابه نیز استفاده می شد. وقتی به مشعل‌های گازی و اجاق‌های برقی تبدیل شدند که هر دو در اوایل دهه 1900 رواج یافتند، محدوده آشپزخانه حتی کارآمدتر شد.

فولاد کربنی ممکن است شبیه فولاد ضد زنگ به نظر برسد، اما اشتراکات زیادی با چدن دارد. فولاد کربنی اغلب برای ساخت واک و ماهیتابه و همچنین برخی از تابه های پخت استفاده می شود. تابه‌های پخت معمولاً سطحی نچسب دارند، اما واک‌ها و ماهی‌تابه‌ها اینطور نیستند، بنابراین مهم است که آنها را درست مانند یک تابه چدنی مزه دار کنید.

شما نمی توانید آنها را در ماشین ظرفشویی بگذارید، بگذارید یک شب در سینک خیس شوند، یا آنها را با صابون های ساینده و تمیزکننده تمیز کنید. زمان استفاده: ماهیتابه های استیل کربنی را می توان برای کرپ، املت و سرخ کردنی استفاده کرد. از تابه های پخت می توان برای انواع نان و کیک استفاده کرد.

چدن لعابی معمولاً به صورت قابلمه ای یا اجاق هلندی عرضه می شود. از آنجایی که چدن با روکش مینا پوشانده شده است، لازم نیست چاشنی شود، و لازم نیست مانند چدن استاندارد از ظروف اسیدی اجتناب کنید.

در غیر این صورت، بسیاری از خواص مشابه چدن را حفظ می کند. دیر گرم می شود اما گرما را به خوبی حفظ می کند و می توان آن را هم روی اجاق گاز و هم در فر استفاده کرد. زمان استفاده: چدن میناکاری شده برای کاسه های آهسته پخته ایده آل است. می توانید از آن برای فلفل دلمه ای، خورش و بریز استفاده کنید یا برای پخت نان در فر بیندازید.

تابه های نچسب به یک ماده اشاره نمی کنند. در واقع، آنها ممکن است با یکی از فلزات دیگر این لیست مانند مس یا آلومینیوم ساخته شوند، اما با سطحی نچسب پوشانده شده اند. این سطح معمولاً به این معنی است که می‌توانید با روغن کمتری نسبت به سایر تابه‌ها غذا بپزید، و لازم نیست نگران گیر کردن غذا باشید.